poniedziałek, 9 grudnia 2013

BUDOWA KOMPUTERA




BUDOWA KOMPUTERA


-Płyta główna 

Obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.
W komputerze na płycie głównej znajdują się minn. procesor/y, pamięć operacyjna

-Procesor
 Urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.

-Ram-y

Podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej.W pamięci RAM przechowywane są aktualnie wykonywane programy i dane dla tych programów oraz wyniki ich pracy

                                                                                    -Dysk twardy


Rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Nazwa "dysk twardy" wynika z zastosowania twardego materiału jako podłoża dla właściwego nośnika, w odróżnieniu od dyskietek (ang.floppy disk, czyli miękki dysk), w których nośnik magnetyczny naniesiono na podłoże elastyczne.Dla dysków twardych najważniejsze są następujące parametry: pojemność, szybkość transmisji danychczas dostępu do danych, prędkość obrotowa dysków magnetycznych (obr/min.) 

-Karta graficzna

 Karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za renderowanie* grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza.      

 (przedstawienie informacji zawartych w dokumencie elektronicznym w formie najbardziej właściwej dla danego środowiska (np. wizualnie, w tym na ekranie i w druku, czy dźwiękowo)).


-Karta dźwiękowa 

Komputerowa karta rozszerzeń, umożliwiająca rejestrację, przetwarzanie i odtwarzanie dźwięku. Poprawnym jest też równie często stosowany termin karta muzyczna.
Najbardziej znaną grupą kart dźwiękowych jest seria Sound Blaster firmy Creative Labs.

-Karta sieciowa
Karta rozszerzenia, która służy do przekształcania pakietów danych w sygnały, które są przesyłane w sieci komputerowej. Karty NIC pracują w określonym standardzie, np. EthernetToken RingFDDIArcNet, 100VGAnylan.

-


-Napęd optyczny 

Jest to urządzenie, które za pomocą wiązki lasera odczytuje lub zapisuje dane na tzw. nośnikach optycznych.
Do najpopularniejszych napędów optycznych zalicza się (chronologicznie):
  • CD-ROM - napęd czytający płyty CD w formatach CD-R, 
  • nagrywarka CD - napęd czytający oraz zapisujący płyty CD 
  • DVD-ROM - napęd czytający płyty CD (patrz CD-ROM) oraz DVD 
  • combo CD/DVD - napęd będący hybrydą nagrywarki CD oraz DVD-ROM
  • nagrywarka DVD - napęd czytający oraz nagrywający płyty CD oraz DVD 
  • combo Blu-Ray - napęd będący hybrydą nagrywarki DVD oraz czytający płyty Blu-Ray 
  • nagrywarka Blu-Ray napęd czytający oraz nagrywający płyty CD, DVD oraz Blu-Ray

-Klawiatura
 Uporządkowany zestaw klawiszy służący do ręcznego sterowania urządzeniem lub ręcznego wprowadzania danych. W zależności od spełnianej funkcji klawiatura zawiera różnego rodzaju klawisze – alfabetyczne, cyfrowe, znaków specjalnych, funkcji specjalnych, o znaczeniu definiowanym przez użytkownika.


- Myszka 
 Urządzenie wskazujące używane podczas pracy z interfejsem graficznym systemu komputerowego.
Mysz umożliwia poruszanie kursorem po ekranie monitora poprzez przesuwanie jej po powierzchni płaskiej. Mysz odczytuje zmianę swojego położenia względem podłoża i wysyła ją w formie danych cyfrowych do komputera, który dokonuje odpowiedniej zmiany położenia kursora na ekranie. 

                                                         - Monitor 

Ogólna nazwa jednego z urządzeń wyjścia do bezpośredniej komunikacji operatora z komputerem. Zadaniem monitora jest natychmiastowa wizualizacja wyników pracy komputera.
Obecnie używane monitory to ekrany komputerowe, obsługiwane przez komputer zwykle za pośrednictwem karty graficznej.





sobota, 9 listopada 2013

Usługi z literką "e"

1. e- nauka 
E–learning  (e-nauka)– nauczanie z wykorzystaniem sieci komputerowych i Internetu, oznacza wspomaganie dydaktyki za pomocą komputerów osobistych, CDROM-u i Internetu. Pozwala na ukończenie kursu, szkolenia, a nawet studiów bez konieczności fizycznej obecności w sali wykładowej. Warunkiem podjęcia się e-nauki jest posiadanie komputera z dostępem do Internetu, bez którego    e-nauka nie jest możliwa.

-Interkl@sa.pl





- Matura.pl

2. e-praca
Wyszukiwarki pracy zaoferowanej przez pracodawców.

-jobs.pl

-Pracuj.pl



3. e-bank
 Bankowość elektroniczna (ang. e-banking) – forma usług oferowanych przez banki, polegająca na umożliwieniu dostępu do rachunku za pomocą urządzenia elektronicznego: komputera, bankomatu, terminalu POS, telefonu (zwłaszcza telefonu komórkowego) i linii telekomunikacyjnych. Usługi bankowości elektronicznej są także określane jako telebanking (bankowość zdalna).
W każdym większym banku można założyć konto internetowe. Jeśli nie możesz się zdecydować, który bank wybrać przydatne są strony demo, np. http://demo.ipko.pl/html/login.html gdzie możesz sprawszić jak będzie działać Twoje konto internetowe w danym banku


4. e-zakupy

10 NIEZAWODNYCH METOD NA TANIE ZAKUPY W SIECI

1. Allegro

Tego portalu chyba nie muszę przedstawiać. Gdyby nie brak Kałasznikowów i bimbru, byłby to współczesny odpowiednik dawnego Stadionu Dziesięciolecia czy Bazaru Różyckiego. Jest tam prawie wszystko, i prawie wszystko taniej niż w sklepie za rogiem. Spotkamy zarówno studenciaków sprzedających książki ze studiów (Heloł!) jak i profesjonalnych potentatów handlowych. Same Allegro jest moim zdaniem jednym z najlepiej trafionych pomysłów biznesowych w Polsce po 1989 roku. Nie wierzę, że nie znasz tego portalu. Zaglądaj tam częściej, ja każdy zakup za więcej jak 20 złotych rozpoczynam w tym miejscu.
Aha, żebym nie zapomniał – „Zachodnim Allegro” jest Ebay.com. To tak dla formalności, bo najprawdopodobniej ten serwis też już znasz.

2. Porównywarki cen

Zanim jednak klikniesz pochopnie „kup teraz” to… się wstrzymaj. Firma Allegro, jak na potentata przystało, zaczęła dyktować coraz wyższe prowizje, a to spowodowało ewakuację wielu naprawdę tanich sprzedawców. Dlatego najlepiej będzie, jeżeli sprawdzisz ceny jeszcze w porównywarkach cen. Oto kilka popularnych:
  • Ceneo;
  • Nokaut;
  • Skąpiec;
Dzięki temu pierwszemu portalowi jestem na komplecie opon blisko stówkę do przodu, niż gdybym kupował na Allegro.

3. Alior Sync

Konto w internetowym banku Aliora nic nie kosztuje, a pozwala zaoszczędzić na transakcjach w sieci. Kiedyś było 5%, teraz jest 5% z gwiazdką. Gwiazdka polega na konieczności przelewania tam wynagrodzenia i ograniczeniu zwrotu do 50 zł miesięcznie i 200 zł rocznie. Dobre jednak i to, szczególnie, że BGŻ coraz bardziej leci w kulki ze swoimi Kontem z Podwyżką. Sam przenoszę się do Synca już od października. Jak uzyskać zwrot? Wystarczy płacić za pośrednictwem opcji „Płać z Alior Sync”, dostępnej na Allegro i w większości sklepów internetowych.

4. Towar elektroniczny

Płacisz za książkę, czy za treść? Zastanów się dobrze, bo ebooki są tańsze o kilkadziesiąt procent, i nie trzeba ich dostarczać kurierem. Tak samo jak filmy, które można oglądać w usłudze VOD. Jeżeli dużo czytasz, i pdfy na monitorze Cię męczą, kup sobie Kindla lub inny e-reader. Wydatek szybko się zwróci. Szczególnie, jeżeli zainwestujesz w niego jedynie 15 złotych….

5. Zakup grupowe

Co, zaciekawiło gdzie to rozdają Kindla, normalnie wartego 400 złotych, za 15? Otóż dostałem go w promocji zakupów grupowych z kartą kredytową mBanku. To nie była zresztą jakaś wyjątkowa okazja, co jakiś czas któryś bank wrzuca swoją ofertę z dodatkiem za kilkaset złotych gratis. A co to są zakupy grupowe? To takie portale, gdzie różne firmy wrzucają oferty swoich wybranych produktów (w tym wypadku karta + Kindle) w cenie autentycznie niższej o kilkadziesiąt procent. Nie są tam niczym dziwnym upusty sięgające 60-80%, i co jakiś czas można wypatrzeć niezłe perełki. Oczywiście nie namawiam do siedzenia i kupowania wszystkiego „bo tanio”, jednak skoro planujemy już zakupy, to może warto zobaczyć czy akurat czegoś „nie rzucili”. Zakupy grupowe znajdziemy na przykład tutaj:
- Gropuon;
- Gruper;
- MyDeal;
- Citeam;
- Fastdeal;

6. Kody rabatowe

Innym razem wyhaczyłem 60 złotych w minutę. Na ubezpieczeniu OC. Jak? Wystarczyło wpisać w Google „Kod rabatowy XXX”, zrobić ctrl + c i ctrl + v i cieszyć się z dodatkowej zniżki. Pamiętaj, zawsze, ale to zawsze, jeżeli jest możliwość wpisania kodu rabatowego, to go po prostu poszukaj. Na 99% smętnie czeka na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, aż go ktoś użyje.
W tym miejscu mógłbym dorzucić linki do stron z kodami, ale po co? Wujek Google znajdzie go szybciej, niż my na stronie…

7. Paczkomaty

Przesyłki swego czasu były bardzo drogie. Potem obok poczty pojawili się prywatni kurierzy, i przesyłki nadal były drogie (ale przynajmniej czasami docierały do adresata). Teraz przesyłki już drogie nie są, bo pojawiły się paczkomaty. Dlaczego jest u nich tak tanio? To proste. Paczkomaty to zautomatyzowane skrzynki pocztowe, w których się przesyłkę zostawia, i potem odbiera. Kurierzy nie krążą po mieszkaniach, tylko jadą od jednego automatu do drugiego, co pozwoliło radykalnie obniżyć koszty.
Paczkomaty to zazwyczaj najtańszy sposób transportu, no i nie trzeba pilnować tego cholernego kuriera. Wady? Jeżeli jesteś ze wsi lub małego miasta to sprawdź, gdzie jest najbliższy paczkomat. Bo może się okazać, że trzeba jechać po przesyłkę kilkadziesiąt kilometrów….

8. Alior kantor

Jeżeli robisz zakupy w zagranicznych sklepach, to zapewne zauważyłeś, że kursy walut w bankach lub sklepach dosyć dalekie są od tych średnich (przy dolarze czy euro spread wynosi kilkadziesiąt groszy!). Rozwiązaniem byłoby kupowanie pieniędzy w kantorach internetowych, ale tu z kolei pojawiają się olbrzymie koszty przelewów zagranicznych… Chyba, że płacisz kartą, a taką możliwość oferuje Kantor Aliora. Do wyboru są 3 karty: w dolarach, euro i funtach. Wszystkie są darmowe, o ile wykona się nimi przynajmniej jedną transakcję.
Sposób na tanie zakupy jest więc prosty: kupujemy walutę po niskim kursie w kantorze (spread: 2-3 grosze), a następnie podajemy w sklepie dane swojej karty. A jeżeli sklep znajduje się poza strefą tych trzech walut? Wtedy płacimy kartą w dolarach. Kursy z waluty obcej (np. z franka) jest przeliczany na dolary po bardzo niskim kursie Master Card, a te z kolei kupujemy tanio w kantorze. Nadal opłaca się to bardziej niż tradycyjne przewalutowanie na złotówki kartą innego banku.

9. Tablica.pl

Jeżeli tęskno Ci za klimatem dawnych „darmowych ogłoszeń” w gazetach, to zajrzyj na Tablicę. W przeciwieństwie do Allegro jest w pełni darmowym systemem ogłoszeniowym. Wady? Brak większości opcji z Allegro, umowy zawiera się poza systemem, brak programu ochrony kupujących. Po prostu stare, dobre ogłoszenia drobne, tylko w formie elektronicznej. I z licznymi zdjęciami.

10. Inne rabaty

Swoją walizkę kupiłem taniej o 20 złotych. Jak? Podałem maila do bazy z newsletterem. Inne metody uzyskania rabatów to „lajknięcie” na Facebooku czy założenie konta w sklepie. Czasami trzeba po prostu zaznaczyć opcję „chcę skorzystać z rabatu”… Przed zakupem obejrzyj całą stronę, bo może się okazać, że gdzieś wisi tabliczka z napisem „rabat”, który rozdają po spełnieniu jakiegoś bzdurnego warunku.

Czego nie opłaca się kupować w internecie?

Cóż, lista jest już naprawdę krótka, i z każdym rokiem się zawęża. Niedługo nawet zakupy spożywcze taniej będzie po prostu zamówić, chociaż musimy na to jeszcze trochę poczekać. Zależnie od kosztów przesyłki (czyli głównie od gabarytów) opłacalność pojawia się już przy kwotach rzędu 20-50 złotych. Czasami jesteśmy wręcz skazani na sieć, gdyż wybranego towaru po prostu nie dostaniemy w sklepie stacjonarnym. Sam kupuję w internecie ubrania, książki, sprzęt elektroniczny, akcesoria gospodarstwa domowego, prezenty, a także wszystkie możliwe usługi.
5. e-czytelnia

Formą książek dostęnych w internecie są e-booki. Mają one zalety ale też wady.

Wady ebooków

  • są jeszcze dość drogie, jednak coraz więcej dystrybutorów zauważa różnicę między nimi i książkami drukowanymi, obniżając cenę – więcej o cenach ebooków, o tym, skąd brać darmowe ebooki oraz gdzie szukać okazji znajdziesz w kolejnych wpisach na blogu,
  • mają zabezpieczenia, np. DRM lub znak wodny – ebooków z DRM nie odczytuje Kindle – trzeba zdjąć zabezpieczenie,
  • wiele ebooków wciąż wydawana jest w formacie PDF, z którym niektóre czytniki mają problem,
  • ten typ książki wciąż ma wielu przeciwników – ebooki nie pachną, kartki nie szeleszczą, nie są „fizyczne”, jak książka tradycyjna.

Zalety ebooków

  • są „lekkie” – ważą tyle, co urządzenie, na którym je czytamy. W przypadku czytnika ebooków będzie do 200-300 gramów,
  • można zabrać kilkaset e-książek za jednym razem – urządzenia mają pamięć, która pozwala na przechowywanie wielu książek. Przydaje się to zwłaszcza podczas podróży,
  • część ebooków dostępna jest legalnie i za darmo. Darmowe ebooki to takie, które trafiły do domeny publicznej, dostępne są między innymi w serwisie Wolne Lektury i Project Gutenberg,
  • dla mnie jedną z najważniejszych zalet ebooków jest przeszukiwalność – w przypadku książki tradycyjnej musiałam czasem przerzucać kilkaset stron w celu znalezienia tego, co mnie interesuje. Teraz wystarczy wpisać szukane słowo i zostanie ono wyszukane i zaznaczone,
  • ebooki są łatwo i szybko dostępne – mogę mieć to, co mnie interesuje bez wychodzenia z domu, a za pośrednictwem księgarni ebooków. Po kilku minutach od zakupu mogę cieszyć się lekturą.
Darmowe e-booki można pobrać na stronie  http://wolnelektury.pl/ można je czytać lub wysłuchać w wersji audio jako audio- book'a

wtorek, 22 października 2013

Komunikacja

SMS 

  (ang. Short Message Service)

Usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej. Usługa ta jest wprowadzana także do sieci telefonii stacjonarnej.

Darmowe bramki SMS zalety, wady - co warto wiedzieć?


 Bramką SMS jest strona internetowa zawierająca odpowiedni skrypt, za pomocą którego istnieje możliwość wysłania krótkiej, tekstowej wiadomości SMS na telefony komórkowe różnych operatorów sieci w Polsce i czasem również zagranicą.

Zalety :

*dostarczają większą liczbę funkcjonalności niż tradycyjne wiadomości SMS wysyłane z telefonów komórkowych
*możliwość napisania większej liczby znaków, ważne
*darmowe wysyłanie wiadomości
*przydatna gdy nie mamy przy sobie swojego telefonu komórkowego, padła nam bateria

Wady:

*nadużycia
*możliwość podszywania się 
*problemów z identyfikacją osoby wysyłającej wiadomości


MMS

(ang. Multimedia Messaging Service)

  rozszerzenie funkcji SMS o możliwość przesyłania multimediów takich jak grafika, animacje, wideoklipy, dźwięki itp. Większość operatorów rozszerzyła ograniczenie do 300 KB dla pojedynczej wiadomości - tyle ile maksymalnie mogą obsłużyć terminale.

IRC

 (ang. Internet Relay Chat)

  Jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą.
  Rozmowy w sieci IRC odbywają się na tzw. kanałach, z których część funkcjonuje stale. Inne mogą być uruchamiane przez jednego użytkownika w celu porozmawiania choćby z jedną inną osobą.
 Na ekranie użytkownika przewijają się od dołu do góry ekranu komunikaty wysyłane przez osoby piszące na danym kanale. Komunikaty te pojawiają się zaraz po ich wysłaniu, a ich kolejność jest identyczna z kolejnością napływania do serwera. Uzyskuje się dzięki temu wrażenie rozmowy osób przebywających w jednym pomieszczeniu.


mIRC

Klient IRC dla Windows rozpowszechniany na licencji shareware, stworzony w 1995 przez Khaleda Mardam-Beya. Posiada edytor skryptów i własny język skryptowy. Dzięki wtyczkom zawiera dodatkowe funkcje, takie jak:
  • menedżer kanałów IRC
  • odtwarzacz MP3
  • serwery DCC




Do czego służą i co to komunikatory?


Komunikator internetowy to program, który umożliwia szybkie przesyłanie wiadomości między użytkownikami. To najbardziej naturalna i przyjazna forma rozmowy w Internecie.
Główną część komunikatora stanowi zawsze lista kontaktów, czyli spis osób, z którymi możesz rozmawiać. W każdej chwili możesz dodać do niej kolejne osoby, znajomych, ludzi poznanych w sieci, członków rodziny. Jeśli ktoś używa komunikatora, obok jego pseudonimu lub nazwiska pojawia się specjalne oznaczenie, tak zwany status, który określa czy dana osoba jest podłączona do sieci oraz może i chce w danej chwili rozmawiać.

GaduGadu

Komunikator GG jest dla wielu polskich internautów synonimem komunikatora w ogóle. Był pierwszym programem tego typu szeroko dostępnym w polskim Internecie i do dziś pozostaje pierwszym programem, jaki polscy internauci instalują na komputerze. Charakterystyczne, uśmiechnięte słoneczko – logo GG – towarzyszy nam już kilkanaście lat.
Komunikator GG jest darmowy. Możesz zainstalować go na swoim komputerze. Będzie działał w Twoim systemie (Windows, Mac OS, Linux, Windows 8) i powiadomi Cię kiedy ktoś będzie chciał z Tobą rozmawiać. Jeśli nie możesz instalować programów, na przykład na komputerze w pracy, w kawiarence internetowej albo wtedy, gdy korzystasz z obcego komputera, możesz użyć GG dostępne przez WWW, otwierając stronę www.gg.pl.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=iV26RB0RArY

Komunikator Tlen.pl 

Polski komunikator internetowy. Jest integralną częścią portalu internetowego o2.plKomunikator Tlen.pl domyślnie umożliwia komunikację z użytkownikami sieci Tlen.pl jak również Gadu-Gadu. Głównymi jego funkcjami są: prowadzenie rozmów w czasie rzeczywistym, przesyłanie wiadomości, chat, przesyłanie plików, prowadzenie rozmów głosowych, prowadzenie wideokonferencji, wysyłanie SMS-ów.




Skype 

Komunikator internetowy, oparty na technologii peer-to-peer.
Skype umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz obserwację rozmówcy poprzez kamerę internetową, a także płatnych rozmów z posiadaczami telefonów stacjonarnych lub komórkowych 

Czat

(z ang. chat – rozmowa), używana jest również angielska pisownia chat

To rodzaj internetowej pogawędki i jedna z usług internetowych.
Wyraz czat (chat), będący zapożyczeniem, zagnieździł się w slangu informatycznym. Najpowszechniejszym znaczeniem tego słowa jest serwis internetowy służący do komunikacji wielu osób w tzw. pokojach. Zwykle istnieją dwa rodzaje rozmowy – prywatna, której przebieg mogą śledzić tylko dwie osoby, oraz publiczna, dostępna dla wszystkich zalogowanych użytkowników. W części czatów dostępne są również graficzne emotikony, stworzone dla ułatwienia ekspresji emocji. Taka forma czatu jest w większości oparta o aplet Java
*Jeśli chcesz możesz prowadzić rozmowę na czacie z uczniami naszej szkoły. Wejdź na http://lo-zywiec.pl/chat 

*Istnieją również czaty takie jak :

chat.onet.pl
chat.wp.pl
Są ona ogólnodostępne. Można wybrać kategorię która nas w danym momencie interesuje i porozmawiać o tym z innymi ludzmi również interesującymi się tym samym tematem. Wadą takiego czatu jest z pewnością duża ilość reklam.

Grupy dyskusyjne Google

Google Groups – serwis umożliwiający przeglądanie grup dyskusyjnych Usenetu i przeszukiwanie ich archiwum oraz tworzenie własnych list dyskusyjnych, zwanych tu również grupami, które znajdują się na serwerze Google.  https://groups.google.com/forum/?hl=pl#!overview


Forum dyskusyjne 

Przeniesiona do struktury stron WWW forma grup dyskusyjnych, która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej.
Fora dyskusyjne są obecnie bardzo popularną formą grup dyskusyjnych w Internecie. Prowadzą je praktycznie wszystkie portale.
                             

wtorek, 15 października 2013

Korespondencja elektroniczna

 Poczta e‑mail (skrót od poczty elektronicznej, ang. electronic mail) to szybki i wygodny sposób komunikowania się z innymi osobami.

Co jest potrzebne do korzystania z poczty e‑mail?

Do korzystania z poczty e‑mail potrzebne są trzy elementy:
  • Połączenie internetowe. Usługodawca internetowy zapewnia dostęp do Internetu, pobierając zwykle miesięczną opłatę. Potrzebny jest również modem.
  • Program poczty e‑mail lub usługa oparta na sieci Web. Programy poczty e-mail można pobierać lub kupować od firmy Microsoft lub innych dostawców. Programy poczty e‑mail mają często więcej funkcji i można je przeszukiwać szybciej niż większość usług e‑mail opartych na sieci Web. Przed skonfigurowaniem programu poczty e‑mail należy uzyskać określone informacje od usługodawcy internetowego: zwykle własny adres e‑mail, hasło, nazwy serwerów poczty przychodzącej i wychodzącej oraz kilka innych szczegółów.
    Jeśli użytkownik nie chce pobierać ani kupować programu poczty e‑mail, może w zamian zapisać się do bezpłatnej usługi poczty e‑mail opartej na sieci Web, takiej jak Gmail, Windows Live Hotmail lub Yahoo! Mail. Te usługi umożliwiają sprawdzanie poczty e‑mail za pomocą przeglądarki sieci Web z dowolnego komputera podłączonego do Internetu, nawet z komputera należącego do kogoś innego lub znajdującego się w miejscu publicznym, na przykład w bibliotece.
  • Adres e-mail. Adres e‑mail można uzyskać od usługodawcy internetowego lub podczas zapisywania się do usługi poczty e‑mail opartej na sieci Web. Adres e‑mail składa się z nazwy użytkownika (wybranego pseudonimu, nie musi to być nazwisko użytkownika), znaku @ oraz nazwy usługodawcy internetowego lub dostawcy poczty e‑mail opartej na sieci Web, na przykład osoba@microsoft.com.

 Poczta e‑mail umożliwia:

  • Wysyłanie i odbieranie wiadomości. Wiadomość e‑mail można wysłać do dowolnej osoby mającej adres e‑mail. Wiadomość dociera do skrzynki odbiorczej poczty e‑mail adresata już po kilku sekundach lub minutach, niezależnie od tego, czy odbiorca znajduje się za ścianą czy na drugim końcu świata. Wiadomości można otrzymać od każdej osoby znającej nasz adres e‑mail; następnie można te wiadomości odczytać i wysłać na nie odpowiedź.
    Treść wiadomości należy wpisać w dużym pustym obszarze

  • Wysyłanie i odbieranie plików. Oprócz typowych tekstowych wiadomości e-mail można w wiadomości e-mail wysyłać niemal wszystkie rodzaje plików, w tym dokumenty, obrazy i muzykę. Plik wysyłany w wiadomości e‑mail jest nazywany załącznikiem.

    Aby do wiadomości dołączyć plik, kliknij przycisk Dołącz plikObraz przycisku Dołącz plik do wiadomości na pasku narzędzi (znajdującym się bezpośrednio pod paskiem menu). Zlokalizuj plik, zaznacz go, a następnie kliknij przycisk Otwórz. Plik zostanie wyświetlony w polu Dołącz w nagłówku wiadomości.
     Obraz przedstawiający plik dołączony do wiadomości e-mail
  • Wysyłanie wiadomości do grup osób. Wiadomości e‑mail można wysyłać do wielu osób jednocześnie. Odbiorcy mogą wysłać odpowiedź do całej grupy, co pozwala na dyskusje grupowe.

    W polu Do wpisz adres e‑mail co najmniej jednego odbiorcy. Jeśli wiadomość jest wysyłana do wielu odbiorców, oddziel adresy e‑mail średnikami (;).
    W polu DW można wpisać adresy e‑mail dodatkowych odbiorców, którzy powinni otrzymać daną wiadomość, ale nie muszą na nią reagować. Otrzymają oni tę samą wiadomość co adresaci wskazani w polu Do. Gdy nie ma dodatkowych odbiorców, należy to pole pozostawić puste. 

  •    Przesyłanie wiadomości dalej. Po otrzymaniu wiadomości e-mail można ją przesłać dalej do innych odbiorców bez konieczności ponownego wpisywania.

 Jak napisać e-mail?

Temat

W e-mailu ważny jest temat wiadomości. Ma on zachęcić i zainteresować odbiorcę. Musi się wyróżniać, aby z powodzi innych informacji wyłowił on właśnie Twoją.
Powinien:
  • być precyzyjny i niezbyt długi

  • zawierać w sobie kluczową informację, której dotyczy wiadomość

  • pozwolić łatwo odbiorcy odnaleźć wiadomość, nawet po długim czasie

  • może mówić o działaniu jakiego oczekujesz od odbiorcy
Układ treści
  1. Pozdrowienie adresata („Witam”, „Szanowny Panie” itp.)

  2. Początek wiadomości - przedstaw jej główny cel

  3. Rozwinięcie

  4. Zakończenie - zastosuj jedno ze sformułować: „z poważaniem”, „pozdrawiam”, „z wyrazami szacunku” i podpisz się.

Wskazówki do treści:

  • E-mail powinien być krótki i precyzyjny, gdyż przewijanie „surowego” tekstu jest dość niewygodne.

  • Jeśli wiadomość musi być długa lepiej wysłać ją w formie załącznika, natomiast w treści e-maila napisać co zawiera załącznik i co należy z nim zrobić.

  • Pisząc do kolegów możesz posługiwać się językiem nieoficjalnym, jeśli jednak jest to wiadomość służbowa, powinna wyglądać profesjonalnie. Jak krótka notatka służbowa.

  • Nie pisz w stanie silnego wzburzenia emocjonalnego. Możesz napisać coś czego byś nigdy nie powiedział osobiście.

  • Unikaj aluzji i humoru, który mógłby zostać zrozumiany odmiennie od Twoich intencji.

  • Stosuj odstępy jednego wiersza pomiędzy akapitami. Tekst będzie w ten sposób bardziej czytelny.

  • Pisz od lewej strony. Utarło się (w tradycyjnych pismach), żeby pisać „z poważaniem” z prawej strony. Jednak w e-mailach, z przyczyn technicznych, ta zasada nie obowiązuje.

  • Pamiętaj, żeby nie „udziwniać” tekstu, ponieważ na ekranie odbiorcy może wyglądać to zupełnie inaczej niż u Ciebie.

  • Adres odbiorcy wpisz tuż przed wysłaniem przygotowanej wiadomości. W ten sposób nie wyślesz jej niedokończonej przez przypadkowe wciśnięcie klawiszy.

poniedziałek, 14 października 2013

Rozwiązywanie problemów

1. Lista kroków

2.Schemat blokowy
  Jest narzędziem nakierowanym na prezentację kolejnych czynności w projektowanym algorytmie. Realizowane jako diagram, na którym procedura, system albo program komputerowy są reprezentowane przez opisane figury geometryczne, połączone liniami zgodnie z kolejnością wykonywania czynności wynikających z przyjętego algorytmu rozwiązania zadania.
                       
Cechuje je:
  • zasada budowy,
  • elastyczność zapisów,
  • możliwość zapisu z użyciem składu wybranego języka programowania,
  • łatwa kontrola poprawności algorytmu.
Schematy blokowe pozwalają na prostą zamianę instrukcji na instrukcje programu komputerowego.
3.Arkusz kalkulacyjny
 Arkusz kalkulacyjny to program komputerowy przedstawiający dane, głównie liczbowe, w postaci zestawu dużych tabel dwuwymiarowych, pozwalający na automatyczną obróbkę tych danych oraz na prezentację ich w różny sposób.
 W zaawansowanych arkuszach kalkulacyjnych dostępne są również języki makropoleceń i języki programowania, przetwarzanie danych.


4. Visual Basic
 To język programowania wysokiego poziomu i narzędzie programowania firmy Microsoft. Składnia jest oparta na języku BASIC, ale unowocześniona. Zawiera kilkaset instrukcji, funkcji i słów kluczowych. Nie jest językiem w pełni obiektowym, gdyż nie udostępnia np. możliwości dziedziczenia, czy polimorfizmu. Wykorzystuje technologię ActiveX.

5.Turbo Pascal
Jedna z popularniejszych implementacji kompilatorów języka Pascal, zintegrowane środowisko programistyczne, produkt firmy Borland International dla procesorów Z-80  oraz rodziny Intel 80x86 i nowszych. Obecnie nie jest już rozwijany. Następcą Turbo Pascala jest Borland Delphi.  

6.C ++
Język programowania ogólnego przeznaczenia.

Umożliwia abstrakcję danych oraz stosowanie kilku paradygmatów programowania: proceduralnego, obiektowego i generycznego. Charakteryzuje się wysoką wydajnością kodu wynikowego, bezpośrednim dostępem do zasobów sprzętowych i funkcji systemowych, łatwością tworzenia i korzystania z bibliotek (napisanych w C++, C lub innych językach), niezależnością od konkretnej platformy sprzętowej lub systemowej (co gwarantuje wysoką przenośność kodów źródłowych) oraz niewielkim środowiskiem uruchomieniowym. Podstawowym obszarem jego zastosowań są aplikacje i systemy operacyjne.